Islanđani kopaju vodu u Banjaluci

Bez autora
Mar 04 2012

Firma iz Rejkjavika traži koncesiju za ispitivanje termalnih izvora. Na obodu panonskog basena kriju se bogati geotermalni resursi. Dok Evropljani kopaju kilometre u potrazi za termalnim izvorima, u Banjaluci takvih izvora ima napretek. Nažalost, malo koji je istražen i iskorišćen, što zbog nedostatka para što zbog manjka ideja i tržišta. Stručnjaci već godinama pričaju o termalnom potencijalu Banjaluke i njene okoline, i pitaju se da li će to prirodno bogatstvo biti naučno istraženo. Kažu da bi se tola voda mogla iskoristiti za zagrijevanje stanova i poslovnih prostorija, umjesto što se troše milioni na uvozni mazut. I dok se naši preračunavaju, strane kompanije se sve više interesuju za potencijale termalnih voda u okolini Banjaluke. Privredno društvo „Manvit", sa sjedištem u Rejkjaviku na Islandu, tražilo je nedavno od Ministarstva industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske koncesiju na tri godine za istraživanje.

Islanđani kopaju vodu u BanjaluciFirma iz Rejkjavika traži koncesiju za ispitivanje termalnih izvora. Na obodu panonskog basena kriju se bogati geotermalni resursi.

Dok Evropljani kopaju kilometre u potrazi za termalnim izvorima, u Banjaluci takvih izvora ima napretek. Nažalost, malo koji je istražen i iskorišćen, što zbog nedostatka para što zbog manjka ideja i tržišta.

Stručnjaci već godinama pričaju o termalnom potencijalu Banjaluke i njene okoline, i pitaju se da li će to prirodno bogatstvo biti naučno istraženo. Kažu da bi se tola voda mogla iskoristiti za zagrijevanje stanova i poslovnih prostorija, umjesto što se troše milioni na uvozni mazut!

I dok se naši preračunavaju, strane kompanije se sve više interesuju za potencijale termalnih voda u okolini Banjaluke.

- Privredno društvo „Manvit", sa sjedištem u Rejkjaviku na Islandu, tražilo je nedavno od Ministarstva industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske koncesiju na tri godine za istraživanje - kaže Petar Gvero, profesor Mašinskog Fakulteta u Banjaluci. - Ova kompanija važi za jednu od najjačih u oblasti istraživanja geotermalnih voda.

Prema njegovim riječima, istraživanje bi pokazalo postoje li termalni izvori koji su ekonomski isplativi za zagrijevanje ili proizvodnju električne energije.

- Vode koje bi bile istražene nalaze se na dubini od dvije to tri hiljade metara, na obodu panonskog basena. Ako bi se pokazalo da je voda dovoljno topla i da ne zahtjeva velike hemijske tretmane, onda bi se mogla napraviti računica i vidjeti kolika bi bila korist.

Gradskoj toplani bi bila porebna manja ulaganja za prelazak na novi energent, a topla voda bi se distribuisala preko postojeće vrelovodne mreže.

Prema mišljenju stručnjaka, ovaj sistem bi bio i ekološki prihvatljiv. U gradu trenutno sagorjevaju tone mazuta, čime se oslobađa sumpor, koji znatno zagađuje okolinu.

Štednja

Gradonačelnik Banjaluke Dragoljub Davidović je najavio da će grad formirati tim stručnjaka koji će raditi na pronalaženju efikasnijeg sistema grijanja. Možda su baš termalne vode prilika da se nešto i uštedi.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik